زبان خود را انتخاب کنید

قیمت آهن و ارتباط با بازار مسکن
تماس برای استعلام قیمت آهن

قیمت آهن و ارتباط با بازار مسکن

به گزارش خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، مصرف آهن در صنایع گوناگون بسته به تقاضا و نوع مصرف متفاوت است. در کشور پرجمعیت ما، ایران، نیاز و تقاضای بسیار برای مسکن وجود دارد و مسکن نیازمند مصالحی مثل آهن است. علی‌رغم نیاز بالای مسکن در ایران اما میزان خرید در بازار مسکن کم و راکد است. علت این موضوع در چیست؟ در این مقاله به دنبال پاسخ به این سؤال هستیم؛ یکی از موارد تاثیرگذار بر قیمت مسکن، افزایش قیمت آهن و دیگر مصالح است که در این مقاله نیز به آن می‌پردازیم. علاوه بر این خواهیم گفت که تاثیر قیمت آهن بر بازار مسکن چگونه است و عوامل افزایش‌دهنده قیمت آهن نیز چه خواهد بود. اگر می‌خواهید به صورت جامع و کامل این موضوع را بررسی و تحلیل کنید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

تاثیر قیمت آهن بر بازار مسکن

همانطور که پیش‌تر گفتیم آهن یکی از موارد اصلی در صنعت ساختمان‌سازی است و به عنوان یکی از مصالح مهم در این صنعت شناخته می‌شود. بنابراین هر گونه تغییر در قیمت آهن می‌تواند در بازار مسکن تاثیرگذار باشد. اما شاید برایتان این سوال پیش بیاید که با وجود اینکه ایران یکی از منابع غنی از سنگ آهن است، چرا باید تا این حد نوسان قیمت داشته باشیم؟ در جواب به این سوال باید گفت که کشور ما به دلیل دست و پنجه نرم کردن با تحریم‌ها، شرایط سیاسی پیچیده و … نوسانات زیادی در قیمت آهن و دیگر مقاطع فولادی دارد. همچنین این را درنظر داشته باشید که قیمت آهن تنها تحت تاثیر این موارد نیست و به موارد دیگری همچون قیمت دلار نیز بستگی دارد. همیشه و همه جا دیده‌ایم که افزایش قیمت دلار بر روی همه چیز تاثیرگذار بوده است. این بار هم باید گفت که نوسانات قیمت دلار تاثیر زیادی روی قیمت آهن خواهد داشت. بنابراین اگر در صنعت ساختمان سازی فعالیت دارید، لازم است تا این موارد را به دقت بررسی و تحلیل کنید تا متضرر نشوید.

تغییرات قیمت آهن چگونه بر بازار مسکن تاثیر می گذارد؟

تا به اینجای مقاله سعی کردیم به شما بگوییم که تغییرات قیمت آهن چه تاثیری بر بازار مسکن می‌گذارد اما شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که این تاثیر چگونه خواهد افتاد. این تاثیر به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم رخ می‌دهد که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد:

تاثیر مستقیم قیمت آهن بر بازار مسکن

از آنجایی که تولید بسیاری از موارد و مصالح مورد نیاز برای ساختمان‌سازی مانند: درب، پنجره، لوله‌ها و … به فولاد مقاطع فولادی وابسته است، بنابراین با افزایش قیمت آهن و دیگر مقاطع فولادی، قیمت آن‌ها نیز افزایش می‌یابد. همانطور که می‌دانید در هر کار و صنعتی گرانی در مواد مصرفی بر گرانی محصول تاثیرگذار خواهد بود. با این وجود در صورت گرانی در مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز برای ساخت و ساز، قیمت مسکن نیز افزایش می‌یابد. به بیانی دیگر اگر افزایش قیمت مقاطع فولادی ۱۰۰ درصد باشد، این افزایش قیمت در ساختمان سازی حداقل افزایشی ۲۰ درصدی خواهد داشت.

تاثیر غیر مستقیم قیمت آهن بر بازار مسکن

ممکن است این تاثیر به صورت غیرمستقیم رخ دهد. اگر بخواهیم به تاثیر غیر مستقیم این موضوع بپردازیم باید گفت که افزایش قیمت آهن و یا دیگر مقاطع فولادی می‌تواند بر قیمت مصالح ساختمانی دیگر همچون: سیمان، آجر، گچ و … تاثیرگذار باشد. با وجود این افزایش قیمت قابل حدس است که بازار مسکن نیز دچار تغییر و نوسان در قیمت شود.

اگر خاطرتان باشد در ابتدای مقاله گفتیم که تحریم‌ها و شرایط سیاسی و اقتصادی نیز بر افزایش قیمت آهن تاثیرگذارند. اکنون باید یادآور شویم که اگر این علت افزایش قیمت آهن و دیگر مقاطع فولادی، تحریم‌ها و شرایط سیاسی باشند پس باید منتظر افزایش قیمت در دیگر مصالح نیز باشیم. قطعا این افزایش قیمت در بازار مسکن تاثیرات خوبی نخواهد داشت و فعالان ساختمانی با وضعیت رکود در صنعتشان روبه رو خواهند شد.

چگونه از بهترین قیمت آهن مطلع شویم؟

برای کسانی که در صنعت ساختمان سازی فعالیت دارند همیشه مهم بوده و هست که بتوانند از بهترین قیمت مصالح باخبر شوند یا بتوانند تحلیل درستی از قیمت‌ها داشته باشند. اگر فعالان این حوزه بتوانند قیمت مصالح را پیش بینی کرده و در زمان مناسب خرید کنند قطعا سود بیشتری نیز خواهند برد. خبر خوب اینکه امروزه به این نیاز تا حد زیادی به خوبی پاسخ داده شده‌ است. در واقع با وجود اینترنت و فضای وب دیگر هیچ سوالی بدون جواب نخواهد ماند. سایت‌های زیادی به منظور پاسخ گویی به سوالات در حوزه ساختمانی، بررسی و پیش بینی قیمت‌ها وجود دارد که شناخت آن‌ها می‌تواند برای هر فردی که در حوزه ساختمان فعالیت دارد، بسیار کمک کننده باشد. سایت‌های خاصی هستند که توانسته به خوبی بازار این صنعت را بررسی و تحلیل کند. شاید تا اینجا این سوال ذهنتان را مشغول کرده باشد که چه عواملی بر قیمت آهن و دیگر مقاطع فولادی تاثیرگذار است که در ادامه این مقاله به جواب این سوال خواهیم پرداخت.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن آلات کدامند؟

مقاطع فولادی از جمله آهن در بسیاری از صنایع یک عامل کاربردی است. عوامل زیادی می‌تواند بر قیمت آهن آلات تاثیرگذار باشد که در این بخش قصد داریم چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها را با شما به اشتراک بگذاریم:

میزان عرضه و تقاضا

همیشه عرضه با قیمت و تقاضا رابطه‌ای عکس داشته‌اند. به این صورت که با افزایش تقاضا، عرضه کاهش یافته و قیمت نیز افزایش یافته است. بازار آهن نیز از این معقوله جان سالم به در نبرده است. بنابراین عرضه و تقاضا یکی از موارد مهمی است که بر قیمت آهن تاثیرگذار است. به این صورت که اگر ساختمان سازی افزایش یابد و تقاضا برای بازار آهن بیشتر شود، میان عرضه کاهش یافته و به دنبال آن قیمت آهن افزایش می‌یابد. همچنین با افزایش عرضه نیز قیمت آهن و دیگر مقاطع فولادی کاهش می‌یابد.

قیمت ارز

همیشه و همه جا زمانی که تغییر و نوسانی در قیمت‌ها ایجاد شده، پای دلار درمیان بوده است. بنابراین به جرات می‌توان گفت که هر گونه تغییر در قیمت دلار به شدت بر قیمت آهن تاثیر می‌گذارد. لازم است بدانید که میزان زیادی از مقاطع فولادی برای تامین نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شود بنابراین قیمت دلار بر قیمت آهن به شدت تاثیرگذار است.

قیمت مواد اولیه برای تولید آهن

افزایش قیمت مواد اولیه همیشه بر قیمت محصول نهایی تاثیرگذار بوده است. نیکل و کروم از مواد اولیه برای تولید فولاد به حساب می‌آیند، به همین دلیل هر گونه تغییر و افزایش قیمت در مواد اولیه، تغییرقیمت در تولید فولاد را به دنبال خواهد داشت.

قیمت نفت

نفت نیز یکی از عناصر مهم در تولید محصولات فولادی است و افزایش قیمت آن، افزایش قیمت آهن آلات را به دنبال خواهد داشت.

هزینه حمل و نقل

همانطورکه گفتیم بخش قابل توجهی از صنایع فولادی برای کشور توسط واردات تامین می‌شود که توسط حمل و نقل انجام می‌گیرد. بنابراین افزایش قیمت سوخت و حمل ونقل از موارد قابل توجهی برای افزایش قیمت آهن به شمار می‌رود. حمل نقل ممکن است با کشتی یا کامیون انجام گیرد که می‌تواند هزینه بالایی داشته باشد.

تغییرات قیمت در ضایعات آهن

از آنجایی که ضایعات آهن به عنوان مواد اولیه برای تولید مقاطع فولادی به شمار می‌روند می‌توان گفت که هرگونه تغییر در قیمت ضایعات می‌تواند بر قیمت آهن و دیگر مقاطع فولادی تاثیرگذار باشد. به بیانی دیگر محصولات فولادی از مواد اولیه‌ای همچون شمش، ورق و اسلب تولید می‌شوند که افزایش قیمت در آن‌ها می‌تواند افزایش قیمت آهن آلات را به دنبال داشته باشد.

بورس کالا

بورس کالا فضایی است که شخص فروشنده با شخص خریدار معملات خود را انجام می‌دهند. بنابراین می‌توان  بورس کالا را هم به عنوان یکی از موارد مهم و تاثیرگذار در قیمت آهن به شمار آورد. اگر در بورس کالا عرضه به صورت مستمر صورت گیرد آنگاه قیمت آهن آلات روند ثابتی داشته و بازار از ثبات خوبی برخوردار خواهد بود.

نوسانات قیمت آهن آلات در سال ۱۴۰۰ چگونه خواهد بود؟

در دو سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیاری از کارخانجات تعطیل شدند و تقاضا بسیار روندی کاهشی داشت. پیش‌تر اشاره کردیم که میزان عرضه و تقاضا به شدت روی قیمت آهن تاثیرگذار است و با کاهش تقاضا، کاهش قیمت نیز رخ خواهد داد. اما به نظر می‌رسد که در ماه‌های پیش رو به دلیل انجام واکسیناسیون کسب و کارها دوباره جان بگیرند و شروع به کار کنند و این اتفاق افزایش تقاضا را به دنبال خواهد داشت. این افزایش تقاضا قطعا با افزایش قیمت نیز همراه خواهد بود.

نتیجه گیری

آهن یکی از موارد مهم و اصلی در ساختمان سازی است و افزایش قیمت آن می‌تواند تاثیر به‌سزایی در بازار مسکن داشته باشد. در این مقاله به این موضوع پرداختیم که افزایش قیمت آهن چه تاثیری در بازار مسکن دارد و این تاثیر چگونه رخ می‌دهد. همچنین به مواردی که بر تغییر قیمت آهن آلات و مقاطع فولادی تاثیرگذار بودند پرداختیم. در آخر توصیه می‌کنیم که حتما با بررسی‌ها و تحلیل‌های لازم بازار و نوسانات قیمت را به خوبی رصد کنید تا با خرید بی‌موقع، متضرر نشوید. سایت‌های زیادی هستند که به شما در انجام این تحلیل و پیش بینی‌ها و همچنین نشان اعلام قیمت روز آهن کمک خواهند کرد که یکی از آن‌ها سایت آهن آنلاین است که اطلاعات خوبی را در اختیارتان خواهد گذاشت. آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ آیا موارد دیگری را می‌شناسید که بر قیمت آهن آلات تاثیرگذار باشند؟ لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما و دیگر همراهان در زیر همین پست به اشتراک بگذارید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان